Opinie o Nas
Większa witalność dzięki diecie sokowej i postowi na samych sokach 0
Większa witalność dzięki diecie sokowej i postowi na samych sokach

Dieta sokowa, zwana również sokową detoksykacją, to kuracja, która polega na spożywaniu wyłącznie soków przez okres od jednego do kilku dni. Owocowe i warzywne koktajle są od lat obecne w menu dbających o zdrowie smakoszy. Taki jadłospis ma na celu oczyszczenie organizmu z toksyn, poprawę trawienia, a także odchudzenie. Jedną z najpopularniejszych form jest trzydniowa dieta sokowa.

Przygotowanie organizmu

Organizm wymaga łagodnego wprowadzenia do diety sokowej. 3 dni przed warto ograniczyć kawę i herbatę, cukier i sól. Najlepiej odżywiać się lekkostrawnie. Również po zakończeniu oczyszczania, żeby nie obciążać organizmu, dobrze jest zachować taki jadłospis.

Ile powinna trwać kuracja sokami?

Czas trwania zależy od indywidualnych preferencji, możliwości i stanu zdrowia. Początkujący powinni zacząć od stosowania diety sokowej przez 24 godziny. To także dobry wybór dla osób, które mają niewiele czasu na przygotowywanie i wybór produktów, zapewniających różnorodność.

Każdy, kto już zdążył przekonać się, że taka kuracja mu służy, może przedłużyć czas trwania diety sokowej z 24 godzin do 5 dni. Oba warianty prowadzą do poprawy samopoczucia.

Przebieg diety sokowej  

Dieta sokowa to krótki okres, w którym zamiast stałego pokarmu odżywiamy się wyłącznie sokami owocowymi i warzywnymi. Podczas tego postu powinniśmy pić tylko, świeżo wyciśnięte soki. Ich liczba będzie zależeć od indywidualnych potrzeb każdego organizmu. W momencie pojawienia się uczucia głodu czy łaknienia pijemy sok. Organizm sam podyktuje ilość i rodzaj soku — uczmy się wsłuchiwać we własny organizm. Ważne jest, aby były one zawsze przygotowywane na krótko przed spożyciem, ponieważ tylko wtedy zawierają pełnię witamin, minerałów i innych składników odżywczych.

Przez cały czas trwania diety sokowej powinniśmy pić dwa litry  wody, a jeśli chodzi o herbaty – tylko ziołowe. Pomagają utrzymać organizm w dobrej kondycji, a także dostarczają dodatkowych płynów, które pomagają pozbyć się toksyn. W czasie postu powstrzymajmy się od kawy, czarnej herbaty czy innych używek. 

Owoce i warzywa, z których wyciskane są soki, powinny być jak najbardziej świeże i wysokiej jakości. Najlepiej jest wybierać produkty sezonowe, które pochodzą z lokalnych źródeł. Dzięki temu mamy pewność, że soki zawierają tylko najlepsze i najzdrowsze składniki.

Korzyści diety sokowej i postu przerywanego

Dietę sokową 1-dniową można wydłużyć nawet do pięciu dni. Można ten post praktykować dwa razy w tygodniu, np.w każdą środę i piątek, powstrzymując się od spożywania innych pokarmów. 

Post na sokach ma wiele korzyści dla naszego organizmu. Po pierwsze, pozwala na oczyszczenie organizmu z toksyn i innych szkodliwych substancji. Po drugie, pomaga w poprawie trawienia oraz wzmocnieniu układu odpornościowego. Ponadto sprzyja utracie wagi, szczególnie jeśli stosujemy ją regularnie.

Post przerywany i dieta sokowa, trwają co najmniej 24 godziny. Dieta sokowa poprawia również stan skóry i włosów. Składniki zawarte w sokach wspomagają nawilżanie, a także zapewniają odpowiednią ilość tych witamin i minerałów, które wpływają na kondycję włosów.

Ważne jest jednak, aby pamiętać, że dieta sokowa nie powinna być stosowana jako długoterminowy sposób odżywiania. Odstępy między kolejnymi kuracjami można dostosować do własnego organizmu, dając mu w międzyczasie czas na uregulowanie metabolizmu. Dieta sokowa powinna być łatwym  sposobem na oczyszczenie z toksyn i odżywienia organizmu. Dobrze przeżywany post wyłącza także uczucie głodu.  Wbrew powszechnym wyobrażeniom, że jest uciążliwy, daje uczucie przypływu energii i lekkości. Jeśli jest inaczej to robimy coś źle lub mamy przeciwskazania do tego typu kuracji (np. ciąża, ciężka depresja, czy inne przeciwwskazania medyczne).

Aby uruchomić w naszym organizmie procesy uzdrowieńcze, trzeba naszemu organizmowi trochę pomóc: bardzo dobrym sposobem jest post na samych sokach. Jest to bardzo łatwa i szybka metoda na pozbycie się toksyn z  organizmu i dostarczenie potrzebnych składników odżywczych. Jako ciekawostkę dodam, że taka kuracja odmładza organizm.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl